راهنمای خرید مادربورد مناسب

از بسیاری جهات انتخاب مادربورد در بین قطعات سخت‌افزاری می‌تواند یکی از دشوارترین مراحل باشد. انتخاب یک مادربورد که توانایی کارکردن با بقیه قطعات شما را داشته باشد، تنها نیاز شما نیست. شما همچنین باید قابلیت‌های این بورد برای ارتقا و مطابقت آن با قطعاتی که در آینده قصد خرید آنها را دارید، مد نظر داشته باشید.

اگر می‌خواهید بزودی یک دوربین یا فضای ذخیره داده خارجی (extrnal storage) جدیدی با درگاه اتصال پرسرعت USB 3.0  تهیه کنید، خرید مادربورد فاقد این درگاه اتصال، اشتباه بزرگی است. اولین قدم در انتخاب یک مادربورد مناسب آن است که با پردازنده (CPU) شما مطابقت داشته باشد. در قدم‌های بعدی قابلیت انطباق آن با دیگر اجزای تشکیل‌دهنده رایانه چون حافظه RAM، دیسک سخت (hard disk)، کارت‌های بسط و توسعه (expantion cards)، گرداننده‌های نوری (optical drives) را باید در نظر داشته باشیم. در مرحله آخر باید قابلیت‌های حیاتی و اضافی دیگر و ویژگی‌های جدید را مورد توجه قرار دهیم. البته یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها در زمینه مادربورد این است که قیمت آن نیز معقول باشد. ما قصد داریم به شما کمک کنیم تا با توجه به بودجه‌ای که برای خرید مادربورد کنار گذاشته‌اید، بهترین بورد AMD و اینتل (Intel) را از میان مادربوردهای روز موجود در بازار انتخاب کنید.

محدوده قیمت 50 تا 100 یورو:

مادربورد Asus M5A97 PRO: AMD

AMD با پایین آوردن قیمت مادربوردهای منطبق با پردازنده بولدوزر (Buldozer) و بالابردن کارایی آن، دست به اقدامی پسندیده زد و حوزه تسلط خود را در بازار مصرف گسترش داد. شرکت ایسوس به جای این که بنای بوردهایش را بر اساس مجموعه تراشه‌های (chipset) مشهور 990X و گزینه‌های موجود برای 990FX بگذارد، آنها را بر اساس تراشه‌های 970 پایه‌گذاری کرد که این اقدام به محرومیت از قابلیت چند گرافیکی انویدیای SLI و تنها برخورداری از نگارش AMD آن به CrossFire X انجامید. به هر حال اگر شما قادرید از عهده خرید دو عدد کارت گرافیک مستقل برآیید، باید یک مادربورد بهتر تهیه کنید. البته این حوزه‌ای است که در آن صرفه جویی زیادی امکان‌پذیر است.

راهنمای خرید مادربورد مناسب

 

در این مادربورد یک شکاف پایانه (slot) برای استقرار کارت‌های PCIe x16 وجود داشته و از لحاظ درگاه‌های (port) گسترش چهار عدد PCIe و دو عدد PCI دارد که از همان ابتدا امید کسانی را که چشم به ارتقائات خاص بعدی دارند، ناامید می‌کند. اما پل جنوبی SB950 به معنای دریافت شش عدد اتصال شش گیگابایت بر ثانیه‌ای و شش درگاه USB 2.0 اما فقط دو درگاه USB 3.0 در پشت کیس دارد و از نظر حافظه هم به مرز استفاده از رم 2000 مگاهرتز رسیده است. ایسوس برای پایین آوردن قیمت تمام شده، یک‌سری لوازم جانبی همراه این بورد مثل کابل ساتا را حذف کرده که باید آنها را جداگانه خرید. این مادربورد برای ارتقای سیستم‌های قدیمی، انتخاب مناسبی است؛ اما بازیخورهایی که خواهان استفاده از کارت گرافیک دوم هستند، باید از خیر این بورد بگذرند و به فکر نوع بهتری باشند.

مادربورد اینتل: Gigabyte GA-Z68AP-D3

یکی از دو مادربورد Z68 در دسترس فعلی، این بورد است. بد نیست بدانید این مادربورد چه ویژگی‌هایی را فدای پایین آوردن قیمت کرده است. اول از همه Z68 بیشترین فشار را بر دوش پردازنده انداخته و به تبعیت از آن مادربورد گیگابایت GA-Z68AP-D3 با ارائه چند قابلیت بیشتر بین بوردهای دیگر سری بین سرها درآورده است. درگاه HDMI آنبورد این بورد این امتیاز را دارد که با قابلیت پخش ویدئوی با کیفیتش کاربر را از خرید کارت گرافیک مستقل بی‌نیاز کند؛ اما با وجود گرانی، تطبیق‌دهنده‌های DVI حذف درگاه VGA از روی این مادربورد برای استفاده با صفحه‌نمایش‌های قدیمی چندان معقول به نظر نمی‌رسد. با پشتیبانی از فناوری پاسخگویی هوشمند (Smart Response)، کاملا آماده ارتقا با یک فضای ذخیره داده وضعیت جامد (SSD) است. با هفت پایانه گسترش، دو ساتای 6Gbps و چهار عدد SATA II این مادربورد قدرتمند سندی بریج (Sandy Bridge)هنوز خیلی جای ارتقا دارد و قابلیت رقابت در بازار را برای مدتی حفظ خواهد کرد.

محدوده قیمت 100 تا 150 یورو:

مادربورد AMD: Gigabyte GA-990FXA-UD3

قیمت‌ این مادربوردخیلی منصفانه است و با این که حدود یک سال از به بازار آمدنش می‌گذرد، از قابلیت انطباق با پردازنده بولدوزر برخوردار است. با این که کارایی ضعیف آنها از تاثیر گذاریشان نسبت به سخت‌افزارهای اینتل کاسته است، اما خود بورد مطابق با استانداردهای مدرن امروزی بوده و با شش پایانه PCIe و یک پایانه PCI، از ا مکانات خوبی برای توسعه PC برخوردار است.این مادربورد از هر دو قابلیت چند گرافیکی nVidia SLI و AMD CrossFire X پشتیبانی می‌کند و با دو کارت گرافیکی در حالت سرعت کامل 16x می‌تازد. این بورد شش درگاه ساتای 6Gbps و ده درگاه USB دارد که دو عدد از آنها USB 3.0 است. چهار شکاف پایانه حافظه آن نیز تا 32‌گیگابایت رم را پشتیبانی می‌کند که با ارتقا از طریق دستکاری تنظیمات (overclocking) می‌توانید به سرعت‌هایی در حد دو گیگاهرتز دست یابید که آن را بسیار ارتقاپذیر می‌کند. از ویژگی‌های دیگر آن می‌توان سه عدد USB دارای حالت power boost نام برد که قابلیت شارژ سریع وسایلی چون تلفن‌های همراه را دارند. این بورد بیشتر برای آنهایی قابل استفاده است که از پیش یک پردازنده قدیمی داشته و به مادربوردی برخوردار از چند ویژگی اضافی و امکانات خوب برای ارتقا در آینده نیاز دارند.

 اولین قدم در انتخاب یک مادربورد مناسب آن است که با پردازنده (CPU) شما مطابقت داشته باشد. در قدم‌های بعدی قابلیت انطباق آن با دیگر اجزای تشکیل‌دهنده رایانه چون حافظه RAM، دیسک سخت (hard disk)، کارت‌های بسط و توسعه (expantion cards)، گرداننده‌های نوری (optical drives) را باید در نظر داشته باشیم

 

 

مادربورد اینتل: Asus P8Z68-V Pro

 

قلب تپنده این مادربورد چیپ ست Z68 با قابلیت پشتیبانی پردازنده‌های دارای معماری سندی بریج اینتل است. این بورد دو درگاه USB 3.0 و دو درگاه ساتای 6Gbps دارد. به هیچ وجه به گرد بوردهای آیوی بریج (Ivy Bridge) نمی‌رسد، اما در هر حال رقیب قدرتمندی است. از فناوری پاسخگویی هوشمند بهره می‌برد و در نتیجه توانایی استفاده از درایو SSD به عنوان حافظه نهان (cache) برخوردار بوده و همچنین قابلیت اورکلاک‌کردن بخش گرافیک (GPU component) تراشه سندی بریج برای بهره‌گیری بیشتر از ظرفیت‌های سیستم را دارد. سیستم گرافیک آنبورد P8Z68-V Pro مشکلاتی از لحاظ نرم‌افزار دارد؛ اما در کل از کارکرد خوبی برخوردار است. شما با سیستم Lucid Virtu آن می‌توانید بین معماری درون‌ساخت گرافیک و کارت گرافیک قدرتمند متصل شده، از راه درگاه گسترش سوئیچ کنید که به عنوان یک راهکار برجسته و مۆثر صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌تواند در پایین آوردن حرارت سیستم نیز بشدت تاثیرگذار باشد. این ویژگی را شما در هیچ‌یک از بوردهای ارزان و در بوردهای گران‌قیمت نمی‌توانید بیابید. مادربورد Asus P8Z68-V Pro بازار رایانه‌های سطح متوسط نسبتا پیشرفته را مورد هدف قرار داده است. بنابراین اگر بخواهید کارآمدی (efficency) و سرعت کلی سیستم خود را ارتقا دهید، باید از این مادربورد استفاده کنید.

/ 0 نظر / 54 بازدید