راهنمای خرید CPU برای کارهای عمومی و بازی ها بر اساس قیمت، مهر ۹۱

 

در حالت کلی اگر پردازنده را برای اجرای بازی‌ها و کارهای معمولی روزمره لازم داشته باشیم، می‌توانیم از مقالات ماهانه‌ی Tomshardware استفاده کنیم که بهترین مدل‌ها را در محدوده‌های مختلف بودجه معرفی می‌کند. لذا این مقالات را چند وقت یکبار برای خوانندگان گویا آی‌تی آماده می‌کنیم. امیدواریم که برای شما خوانندگان هم‌وطن مفید واقع شود.

نکات مهم

۱- ممکن است قیمت‌ها نوسان زیادی داشته باشد و برخی مدل‌ها با افزایش قیمت ناگهانی مواجه شوند. بهتر است همواره نکات اصلی در انتخاب بهترین مدل و البته چند مدل مشابه را در نظر بگیرید و اگر مدل معرفی شده موجود نبود یا قیمت آن بیشتر از حد معمول بود، مدل دیگری را تهیه کنید.

۲- در کاربرهای مختلف کارایی یک مدل خاص ممکن است خوب یا بد باشد، لذا کاربرد هم اهمیت دارد. مثلاً ممکن است شما یک پردازنده را برای کارهای دفتری ساده تهیه کنید و یا بر عکس برای انجام محاسبات سنگین مهندسی از آن استفاده کنید. ممکن است هدف اجرای بازی‌های سنگین یا سبک باشد و …. در هر یک از این موارد برخی مدل‌ها بهتر هستند و برخی کم ارزش‌تر می‌باشند. مدل‌هایی که معرفی می‌شود بهترین کارایی را در بازی‌ها دارند و ممکن است در کاربرد خاصی که مدنظر شماست، مدل دیگری بهتر باشد. لذا توصیه می‌کنیمبرای کاربردهای معمولی روزانه و بازی‌ها از این راهنمای خرید استفاده نمایید و در دیگر کاربردهای تخصصی مطالعه و تحقیق بیشتری داشته باشید.

۳- به مادربورد و سوکت CPU توجه کنید. این دو مورد بایستی سازگار باشند و در واقع یک نام داشته باشند. مورد استثناء برخی سوکت‌های AMD مثل AM2 و AM3 است. در این مثال هر دوی این سوکت‌ها می‌توانند CPUهایی با سوکت AM2 را پشتیبانی کنند اما یک پردازنده‌ی جدید با سوکت AM3 روی سوکت قدیمی‌تر AM2 کار نخواهد کرد! لذا قاعده‌ی کلی این است که CPU جدید روی سوکت قدیمی‌تر نصب نمی‌شود. توجه کنید که در مورد سری AM مثال زدیم و دیگر سری‌ها کاملاً متفاوت هستند.

۴- همیشه یادتان باشد که مادربورد، رم، CPU و کارت گرافیک همگی در کنار هم فعالیت می‌کنند. علاوه بر اینکه باید محصولات در یک رده‌ی کیفی باشند، باید با هم سازگار باشند. مثلاً یک CPU قدیمی که برای مادربوردهای دارای شکاف DDR2 طراحی شده را نباید با رم DDR3 خرید! کارت گرافیک قدیمی که برای اسلات AGP طراحی شده را نباید به همراه یک مادربورد با اسلات PCI Express تهیه کرد! لذا با افراد متخصص مشورت کنید اما در نهایت با توجه به نتایج بنچ‌مارک‌ها و توصیه‌های Tomshardware انتخاب نمائید.

۵- در این مقاله معیار انتخاب تنها یک فاکتور است: قیمت تقسیم بر کارایی. اگر هزینه‌ی مادربورد یا قابلیت اورکلاک کردن را در نظر بگیریم، انتخاب و معرفی یک مدل پیچیده می‌شود. فرض بر این است که قیمت مادربوردها مشابه است و کاربر نمی‌خواهد پردازنده را اورکلاک کند.

پارامترهای مهم در کارایی یک CPU یا APU

1 – سرعت کلاک و معماری: هر پردازنده یک مشخصه‌ی مهم به نام سرعت کلاک یا به اختصار سرعت دارد که معمولاً بر حسب گیگاهرتز است. سرعت بالاتر مستقیماً روی سرعت پردازش تأثیر می‌گذارد.

معماری پردازنده‌ها روز به روز بهینه‌تر می‌شود و در هر کلاک تعداد دستورات بیشتری اجرا می‌شود. مجموعه دستورات (Instruction Set)پیشرفته‌تری اضافه می‌شود و در کل کارایی بهینه‌تر می‌شود. به عنوان مثال یک پردازنده‌ی Ivy Bridge با سرعتی برابر با یک مدلSandy Bridge کارایی بهتری دارد و حدود ۱۵ درصد سریع‌تر است.

برخی مدل‌های جدید سرعت کلاک متغیر دارند. تکنولوژی Intel Turbo Boost و AMD Turbo Core برای افزایش خودکار سرعت برخی و یا تمام هسته‌های پردازنده، در مواقعی که هسته‌ها مشغول پردازش هستند، به کار می‌رود.

۲ – تعداد هسته‌های فیزیکی و مجازی: در نرم‌افزارهایی که از چند هسته استفاده می‌کنند، تعداد هسته‌های فیزیکی مستقیماً تأثیر می‌گذارد. اما در بسیاری از نرم‌افزارها تنها یک هسته مورد استفاده قرار می‌گیرد و سایر هسته‌ها بی‌کار باقی می‌مانند! روز به روز پشتیبانی نرم‌افزارها در پردازنده‌های چند هسته‌ای بهتر می‌شود و در حال حاضر یک پردازنده‌ی ۲ یا نهایتاً ۴ هسته‌ای مناسب‌ترین گزینه است.

برخی پردازنده‌های Intel دارای تکنولوژی Hyper-Threading می‌باشند و لذا در ویندوز ۷ یا ۸ مشاهده می‌کنیم که به تعداد هسته‌های فیزیکی یا واقعی، هسته‌ی مجازی داریم. این هسته‌های مجازی در نرم‌افزارهای مختلف بین ۱۰ تا ۵۰ درصد سرعت پردازش را افزایش می‌دهند.

۳ – حافظه‌ی کش: تعداد سطوح کش (L1 و L2 و L3) روی سرعت پردازش تأثیر گذار است اما نه به طور مستقیم. کش ۲ برابر کارایی را بیشتر می‌کند اما نه در حد ۲ برابر بلکه کمتر از ۱٫۵ برابر!

نکته‌ی دیگر اینکه برخی چیدمان‌های کش نسبت به بعضی دیگر بهتر هستند که این موضوع به معماری پردازنده مربوط می‌شود.

۴ – ترانزیستورهای ظریف‌تر با کیفیت بهتر: هر چه فرآیند ساخت پردازنده دقت بیشتری داشته باشد و از سیلیکون‌های بهتری استفاده شده باشد، پردازنده کمتر انرژی مصرف خواهد کرد و پایداری آن نیز بیشتر می‌شود. در اورکلاک کردن پردازنده تأثیر این عامل کاملاً مشهود است.

منظور از اورکلاک کردن چیست و چه خطرات و مزایایی دارد؟

سرعت پردازنده را به طور معمول می‌توان در بایاس یا UEFI مادربورد تغییر داد. در لپ‌تاپ‌ها محدودیت‌هایی در این زمینه وجود دارد ولی در اکثر دستاپ‌ها اورکلاک کردن امکان‌پذیر است. معمولاً یک سرعت کلاک پایه (یا چیزی شبیه آن در هر نوع معماری) وجود دارد که در صورت تغییر دادن آن و با توجه به مقدار ضریب کلاک پایه، سرعت کارکرد CPU تغییر می‌کند. بالا رفتن سرعت به معنی افزایش کارایی است اما پردازنده داغ‌تر می‌شود.

به جز برخی مدل‌های جدید که دارای ضریب قفل شده هستند، برای اورکلاک کردن می‌توان ضریب کلاک پایه را افزایش داد. معمولاً مدل‌هایی با ضریب آنلاک شده با پسوند K نشان داده می‌شوند.

معمولاً با افزایش بیشتر سرعت کلاک، ناپایداری‌هایی در کارکرد سیستم دیده می‌شود، مخصوصاً اگر نرم‌افزارهای سنگین اجرا کنیم، ممکن است سیستم هنگ کرده یا خاموش شود! در این صورت باید ولتاژ کاری پردازنده را نیز افزایش دهیم.

افزایش ولتاژ هم مثل افزایش کلاک پردازنده را داغ‌تر و پر مصرف‌تر خواهد کرد. به همین علت است که ممکن است CPU یا CPU  آسیب ببیند و باید در این زمینه مهارت داشته باشیم.

استفاده از سیستم خنک‌کاری غیر استاک (فن و هیت‌سینک پیش‌فرض که در بسته‌بندی CPU عرضه می‌شود) نیز مفید است.

در حالت کلی کاربرانی که با اورکلاکینگ آشنایی دارند، بهتر است مدل‌های رده پایین یک خانواده را تهیه کنند و فرکانس کاری آن را افزایش دهند. در این صورت می‌توانند بخشی از هزینه را برای خرید فن و هیت‌سینک خوب صرف کنند تا سیستم‌شان با صدایی کم و خنک‌کاری قوی و البته سرعتی فراتر از معمول کار کند.

توجه کنید که آسیب دیدن پردازنده به دلیل اورکلاک کردن، ممکن است به ابطال گارانتی بیانجامد.

آپدیت ماه اکتبر ۲۰۱۲ (مهر ۹۱)

AMD

در این ماه AMD مدل‌های جدید CPU و APU خود را عرضه کرده است. اول سراغ APUهای نسل جدید می‌رویم. نسل جدید از نظر کارایی عمومی بهتر از نسل قبل بوده و مجهز به پردازنده‌ی گرافیکی بهتری هم هستند و از همه مهم‌تر و جالب‌تر این است که AMD برای فشار آوردن به رقیب قدرتمند خود، قیمت بسیار خوبی برای محصولاتش در نظر گرفته است.

Trinityها از نظر توان مصرفی مثل LIano هستند (۱۰۰ وات) و مقایسه کردن آن با Core i3های ۵۵ واتی اینتل بسیار مشکل است. به طور خاص می‌توان گفت اگر دنبال پردازنده‌ای با بازده انرژی بالا هستید، Core i3 انتخاب بهتری است.

مسأله‌ی مهم دیگر سوکت پردازنده است. معمولاً AMD پردازنده‌های جدیدش را طوری طراحی می‌کرد که با مادربوردهای یکی دو نسل قبل، سازگار باشد اما برای APUهای جدید AMD باید مادربوردی با سوکت FM2 تهیه کنید و در واقع تنها یک نسل (LIano) از سوکت FM1 بهره بردند.

قبلاً در مقاله‌ای به بررسی Trinity ها پرداختیم لذا نقاط ضعف و قوت این مدل‌ها مشخص شده است. Trinity از نظر CPU از هسته‌های Piledriver استفاده می‌کند که بهتر از نسل قبلی است و از نظر گرافیکی نیز پردازنده‌ای بهتر با معماری VLIW4 در آن به کار برده شده است. لذا بازدهی بالاتری دارند.

و اما مدل‌های جدید، A4-5300 ارزان‌ترین مدل است که ۶۵ دلار قیمت دارد. یک ماژول Piledriver در آن به کار رفته است که خود دارای دو بخش اینتیجر بوده و سرعت عملکرد هسته با استفاده از Turbo Coreبین ۳٫۴ تا ۳٫۶ گیگاهرتز متغیر می‌باشد. پردازنده‌ی گرافیکی نیز ۱۲۸ شیدر دارد و با سرعت نهایتاً ۷۲۴ مگاهرتز فعالیت می‌کند.

A6-5400 مدل بعدی است که ۷۵ دلار قیمت دارد. سرعت پردازنده بین ۳٫۶ تا ۳٫۸ متغیر است، گرافیک این مدل متفاوت است و دارای ۱۹۲ شیدر می‌باشد و سرعت عملکردی آن نهایتاً ۷۶۰ مگاهرتز است.

A8 و A10 مدل‌هایی هستند که از دو ماژول Piledriver استفاده کرده و در آن واحد توان پردازش ۴ ترد پردازشی را دارند. A8-5600K سرعتی بین ۳٫۶ تا ۳٫۹ گیگاهرتز دارد، ۲۵۶ شیدر با سرعت ماکزیمم ۷۶۰ مگاهرتز نیز در کنار پردازنده وجود دارد و در نهایت قیمت آن ۱۱۰ دلار می‌باشد. پسوند K هم که طبق معمول نشان می‌دهد که ضریب کلاک پایه آنلاک شده است و به راحتی می‌توان پردازنده را اورکلاک نمود.

مدل A10-5800K نیز با سرعتی بین ۳٫۸ تا ۴٫۲ گیگاهرتز و ۳۸۴ شیدر با سرعت ۸۰۰ مگاهرتز، بهترین مدل خانواده‌ی Trinity است و ۱۳۰ دلار قیمت دارد.

فعلاً مقایسه‌ی دقیقی بین APUهای جدید AMD با ترکیب CPU و کارت گرافیک انجام نداده‌ایم، شاید خرید یک پردازنده و کارت گرافیک جداگانه هنوز هم به صرفه‌تر باشد، شاید هم در دو سه ماه آتی این APU ها را به عنوان بهترین انتخاب مخصوصاً در بحث بهترین کارت گرافیک‌ها معرفی کنیم. در حال حاضر این مدل‌ها را جایگزین نخواهیم کرد و تا بررسی دقیق صبر می‌کنیم.

نکته‌ی مهم دیگر در مورد پردازنده‌ی Athlon X4 750K است، در واقع یک APUی A10-5700K را در نظر بگیرید که بخش گرافیکی آن حذف و نافعال شده است. پسوند K را هم در نظر بگیرید، بنابراین با یک پردازنده‌ی ۸۰ دلاری که به خوبی اورکلاک می‌شود و بازده خوبی دارد، روبرو هستیم. هنوز این مدل به دست ما نرسید تا آن را بررسی کنیم اما در توصیه‌های ماه‌های آتی گزینه‌ی خوبی است.

کاهش قیمت ۱۰ دلاری مدل‌های A6-3500، Athlon II X4 640، FX-6100 و FX-6200 و کاهش قیمت ۱۵ دلاری Athlon X4 641 نیز از اتفاقات مهم این ماه است.

Intel

اینتل هم در ماه جاری مدل‌های جدیدی را معرفی کرده که در واقع همان معماری موجود را با مشخصاتی متفاوت دارند. به عنوان مثال Celeron G555 با ۱۰۰ مگاهرتز سرعت بیشتر نسبت به G550 و به قیمت ۶۰ دلار عرضه شد. مدل ۸۰ دلاری Pentium G645 که در واقع همان G850 است ولی محدودیت ۱۰۰۰ MT/s در مورد حافظه دارد، عرضه شده است. Core i3-3240 با ۱۵۰ دلار قیمت، ۱۰۰ مگاهرتز از Core i3-3220 است. Core i5-3350P با قیمت ۱۹۰ دلار نسبت به Core i5-3450P، در حالت پایه و Turbo Boost به ترتیب ۱۰۰ و ۲۰۰ مگاهرتز کندتر است.

کاهش قیمت محصولات اینتل هم در این ماه اتفاق افتاده است، Core i3-2130 و Pentium G850 حدود ۲۰ دلار کاهش قیمت داشتند، Pentium G870، Core i3-2125، Core i5-3330، Core i7-3600K و Core i7-3770K نیز ۱۰ دلار ارزان‌تر شدند. در واقع کارایی خوب Trinityهای AMD در نرم‌افزارها و همچنین پردازنده‌ی گرافیکی خوب آن در بازی‌ها، باعث شده که اینتل برای رقابت در محدوده‌ی زیر ۱۲۵ دلار تصمیم‌گیری کند و قیمت‌ها را کاهش دهد.

بهترین پردازنده با ۷۰ دلار بودجه (در ایران حدود ۱۹۰ هزار تومان)

Pentium G850

کد سری

Sandy Bridge

اندازه‌ی ترانزیستور

۳۲ نانومتر

تعداد هسته و ترد پردازش

۲

سرعت کلاک (گیگاهرتز)

۲٫۹

سوکت

LGA 1155

مقدار کش L2

2 عدد ۲۵۶ کیلوبایتی

مقدار کش L3

3 مگابایت

توان مصرفی (وات)

۶۵

در بازی‌ها پردازنده‌ی ارزان‌قیمت اینتل Pentium G850 عملکرد بسیار خوبی دارد. می‌توان گفت در محدوده‌ی زیر ۲۰۰ دلار خرید مدل‌هایی با تعداد هسته‌های بیشتر مثل FX-4100 و FX-6100 و FX-8120 برای بازی‌ها مناسب نیست. در واقع در بازی‌ها، این پردازنده در حد پردازنده ۴ هسته‌ای AMD یا مدل Phenom II X4 955 سریع است.

به عنوان مثال دو بازی سنگین Metro 2033 و Battlefield 3 را در نظر بگیرید و نتایج را مقایسه کنید، رنگ سبز سرعت اجرای متوسط و رنگ آبی حداقل سرعت اجراست:

بنابراین با توجه به نتایج بالا، در ماه جاری هم مدل‌های ارزان اینتل را بر AMD ترجیح می‌دهیم.

بهترین پردازنده با ۱۰۰ دلار بودجه (درایران حدود ۳۲۰ هزار تومان)

Pentium G2120

کد سری

Ivy Bridge

اندازه‌ی ترانزیستور

۲۲ نانومتر

تعداد هسته و ترد پردازش

۲

سرعت کلاک (گیگاهرتز)

۳٫۱

سوکت

LGA 1155

مقدار کش L2

2 عدد ۲۵۶ کیلوبایتی

مقدار کش L3

3 مگابایت

توان مصرفی (وات)

۵۵

این مدل مشابه G850 است با این تفاوت که سرعت آن ۲۰۰ مگاهرتز بیشتر است و از حافظه‌های DDR3 با سرعت ۱۶۰۰ مگاهرتز نیز پشتیبانی می‌کند.

Pentiumها و Core i3هایی که برای سوکت LGA 1155 طراحی شده‌اند دارای ضریب کلاک پایه‌ی قفل شده می‌باشند و لذا برای افزایش سرعت کلاک راهی جز خرید مدل قوی‌تر نیست اما به هر حال این مدل هم بسیار عالی است و ارزش پرداخت پول بیشتر را دارد.

بهترین پردازنده با ۱۲۵ دلار بودجه (درایران حدود ۳۹۰ هزار تومان)

FX-4170

کد سری

Zambezi

اندازه‌ی ترانزیستور

۳۲ نانومتر

تعداد هسته و ترد پردازش

۴

سرعت کلاک (گیگاهرتز)

۴٫۲ الی ۴٫۳

سوکت

AM3+

مقدار کش L2

4 عدد ۱ مگابایتی

مقدار کش L3

8 مگابایت

تعداد انتقالات HyperTransport

4000

توان مصرفی (وات)

۱۲۵

در حالت عادی سرعت این مدل بسیار بالاست و در مقایسه با دو مدل اینتلی معرفی شده به نظر جالب می‌آید. اما نکته‌ی اصلی در مورد این مدل ضریب آنلاک شده‌ی آن و جا برای اورکلاک است. حتی رقبای خوبی مثل Core i3 2120 نیز در مقابل سرعت ۴٫۲ گیگاهرتزی این پردازنده، به سختی رقابت می‌کنند.

در مقایسه با مدل‌های خوبی مثل Core i3 2120 باید به این نکته اشاره کرد که با وجود عملکرد مشابه این دو محصول در بازی‌ها، میزان مصرف انرژی FX-4170 حدود ۲ برابر است! به نظر می‌رسد اگر قیمت برق را هم در نظر بگیریم، خریدن اینتل به صرفه‌تر باشد. اما به هر حال معیار اصلی کارایی تقسیم بر قیمت بوده که این مدل برنده می‌شود.

بهترین پردازنده با ۱۲۵ دلار بودجه (درایران حدود۳۹۰ هزار تومان)، انتخاب دیگر

Core i3 3220

کد سری

Ivy Bridge

اندازه‌ی ترانزیستور

۲۲ نانومتر

تعداد هسته و ترد پردازش

۲ و ۴

سرعت کلاک (گیگاهرتز)

۳٫۳

سوکت

LGA 1155

مقدار کش L2

2 عدد ۲۵۶ کیلوبایتی

مقدار کش L3

3 مگابایت

توان مصرفی (وات)

۵۵

این پردازنده با مدل‌های ۴ هسته‌ای که قبلاً در این محدوده ی زیر ۲۰۰ دلار معرفی می کردیم، برابری می‌کند. اما کاربران حرفه‌ای زیاد این مدل را نمی‌پسندند چرا که برای اورکلاک کردن مناسب نیست. ضریب کلاک پایه قفل شده و تنها می‌توان کلاک پایه را از ۱۰۰ مگاهرتز کمی بیشتر کرد. اما کارایی این مدل بدون اورکلاک هم بسیار خوب است و آن را توصیه می‌کنیم. قبلا در این بخش Core i3 2120 معرفی شده بود و مدل فعلی با معماری بهینه تر و بازدهی بالاتر، جای آن را گرفته است. در واقع ۱۰ وات هم کمتر مصرف می کند و کارایی بیشتری دارد.

نقد و بررسی آیوی بریجی‌ها را در اینجا بخوانید.

بهترین پردازنده با ۱۹۵ دلار بودجه (درایران حدود ۶۳۰ هزار تومان)

Core i5 3450

کد سری

Ivy Bridge

اندازه‌ی ترانزیستور

۲۲ نانومتر

تعداد هسته و ترد پردازش

۴

سرعت کلاک (گیگاهرتز)

۳٫۱ الی ۳٫۵

سوکت

LGA 1155

مقدار کش L2

4 عدد ۲۵۶ کیلوبایتی

مقدار کش L3

6 مگابایت

توان مصرفی (وات)

۷۷

معماری Sandy Bridge واقعاً سریع است به طوری‌که Core i5 2320 در بازی‌ها در حد مدل‌های قدیمی‌تر اینتل برای سوکت LGA 1366 عمل می‌کند. منظورمان مدل‌های رده پایین نیست بلکه در مورد مدل‌های ۱۰۰۰ دلاری سری Extreme صحبت می‌کنیم. Ivy Bridge هم کمی سریع تر از Sandy Bridge است، علاوه بر مصرف انرژی کمتر، از اتصال ۱۶ عدد PCI Express 3.0 نیز پشتیبانی می کند. لذا اگر کارت گرافیک گران قیمتی از خانواده ی HD 7000 یا GTX 600 می خرید، رابطه ی سریع تر بین کارت گرافیک و CPU را هم مدنظر داشته باشید.

 بهترین پردازنده با ۲۳۰ دلار بودجه (در ایران حدود ۷۳۰ هزار تومان)

Core i5 3570K

کد سری

Ivy Bridge

اندازه‌ی ترانزیستور

۲۲ نانومتر

تعداد هسته و ترد پردازش

۴

/ 0 نظر / 45 بازدید